Dział sztuki Muzeum im. ks. Stanisława Staszica prowadzony jest od 1971 roku i obejmuje obecnie blisko tysiąc obiektów, przy czym liczebność zbiorów systematycznie wzrasta, wzbogacana zarówno o przekazy, jak i na drodze pozyskania własnego, czyli poprzez zakup nowych obiektów. Wśród zbiorów z zakresu sztuki znajdują się: obrazy olejne, akwarele, szkice, dzieła wykonane w różnych technikach graficznych, ikony, rzemiosło artystyczne i rękodzieło, sztuka użytkowa, rzeźby oraz exlibrisy.

Zdecydowana większość obrazów pochodzi z II poł. XX wieku. W zbiorach muzeum znajdują się więc zarówno obiekty prezentujące tradycyjną stylistykę pejzażu, portretu, martwej natury czy scen rodzajowych, jak również dzieła o nieco bardziej eksperymentalnym wyrazie, będące odzwierciedleniem kierunków artystycznych poszukiwań formalnych i ikonograficznych sztuki końca ubiegłego stulecia.

Muzeum gromadzi dzieła artystów związanych z Hrubieszowem i jego okolicami, oraz dzieła o tematyce lokalnej, jak np. pejzaże, które powstawały w ramach plenerów organizowanych na terenie powiatu. Wiele z pośród nich ukazuje nieistniejącą dziś zabudowę miasta stanowiąc tym sposobem już nie tylko wartość artystyczną, ale również historyczno – dokumentalną.

W swoich zbiorach muzeum posiada również pokaźną kolekcję exlibrisów, które niegdyś miały za zadanie m. in. podnosić walory estetyczne książek, a dziś same stanowią wartość artystyczną. Wiele z nich to pamiątki po znanych mieszkańcach Hrubieszowa, inne zaś przeszły na własność muzeum po organizowanych niegdyś konkursach na exlibris dla tej placówki.

W hrubieszowskim muzeum zgromadzone są dzieła m. in. takich artystów jak: Franciszek Kostrzewski, Antoni Łyżwański, Tadeusz Michaluk, Stanisław Dawski, Zbigniew Jóźwik, Zbigniew Podciechowski, Jan Popek, Stanisław Popek, Alfred Gauda, Roman Mucha, Andrzej Jędruszczak, Stanisław Bodes, Alfred Przybysz, Helena Piekarz i wielu innych.

Na szczególną uwagę zasługuje obraz cenionego i znanego światu sztuki artysty szkoły monachijskiej, Władysława Czachórskiego (1850–1911) — Portret mężczyzny w binoklach z 1886 r. To jeden z najcenniejszych obiektów w muzeum. Jest to obraz namalowany techniką olejną na płótnie niewielkich rozmiarów (34 x 25 cm), oprawiony w piękną, bogato zdobioną ramę. Nie wiemy kim jest sportretowany przez Czachórskiego podczas pobytu w rodzinnym Grabowczyku mężczyzna, przez co obraz zyskuje na tajemniczości i niewątpliwie intryguje.

W ramach działu sztuki hrubieszowskiego muzeum organizowane są wystawy czasowe a wystawy stałe ulegają modernizacjom. Ponadto odbywają się lekcje muzealne, spotkania, wykłady, prezentacje, opracowywane są kolejne publikacje, zbiory są poddawane badaniom naukowemu oraz trafiają do pracowni konserwatorskich.

Informacje dla zwiedzających



Projekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowej



Projekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego Lubelszczyzny



Projekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiego



Projekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.



Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie



KIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria






(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi