Gdzieś przy granicy...W czasach kształtowania się państwowości Polski i Rusi dzieje ich pogranicza to kalejdoskop szybko następujących zmian, tworzenia i przenoszenia granic, napływu i ścierania różnych oddziaływań. Zmienne losy tych terenów opisane w starodawnych księgach wielokrotnie omawiano, analizowano i dyskutowano nad ich przebiegiem. Nie zawsze uczone dysputy dawały jednoznaczne wyniki. Dla archeologów najważniejszą kroniką tych terenów są ślady utrwalone w ziemi. Odkrywane mozolnie od wielu lat pozwalają na odtworzenie nie tylko ważnych wydarzeń – politycznych i militarnych. Ukazują codzienne życie ówczesnych mieszkańców tych ziem, ich zmagania z naturą w zdobywaniu pożywienia, rozwój wielu technik i umiejętności rękodzielniczych, a nawet tajemnice wiary.


Prezentowane na wystawie eksponaty pozyskały ekspedycje archeologiczne w czasie prac wykopaliskowych, choć nie tylko, prowadzonych od lat 30. XX wieku po dokonania ostatnich sezonów. Zabytki te, pochodzące ze zbiorów instytucji naukowych, muzealnych oraz prywatnych, są cennym źródłem wiedzy o wielu dziedzinach życia i świadectwem różnych zdarzeń omawianych w wielu opracowaniach i artykułach naukowych.. Przedstawiana ekspozycja ma ukazać trudny i burzliwy okres kształtowania polskiej państwowości na wschodnich rubieżach, z niezwykłą mozaiką rodzimych tradycji przeplatających się z odmiennymi obyczajami i śladem różnorodnych oddziaływań kulturowych i etnicznych.

Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów:

- Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie
- Muzeum Zamojskiego w Zamościu
- Muzeum Regionalnego im. dra J. Petera w Tomaszowie
- Muzeum Kresów w Lubaczowie
- Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie
oraz ze zbiorów prywatnych S. Gołuba i R. Romaniszyna

Scenariusz wystawy przygotowało Muzeum Archeologiczne w Biskupinie wspólnie z placówkami muzealnymi naszego regionu.

Wystawa będzie czynna do 15 marca 2012 roku.Zapraszamy !

dodał: Archeo, dnia: 2011-11-09 15:37:42.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi