„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze.” - Andrzejkowe wróżby w Muzeum


Andrzejki są dniem, kiedy każdy stara się poznać, co może spotkać go w życiu. Już od najdawniejszych czasów ludzie poszukiwali różnorodnych sposobów, by poznać przyszłość, a Andrzejki stwarzały ku temu idealną okazję. Można w nie wierzyć lub nie, ale wróżby mają w sobie coś magicznego, aurę tajemniczości i mocy sprawczej.Wróżby andrzejkowe znane już były w XVI wieku w różnych regionach Polski, jak i Europy. Kult świętego Andrzeja i zwyczaje andrzejkowe mogły być kontynuacją przedchrześcijańskich wierzeń niemieckich o starogermańskim bogu Freyrze, dawcy bogactw, miłości i płodności.

Dzień św. Andrzeja przypada na przełomie starego i nowego roku liturgicznego i obrzędowego. W kulturze tradycyjnej za taki uważano przełom jesieni i zimy. Wtedy obecne wśród ludzi duchy mogły odsłonić tajemnice przyszłości.

Wychodząc naprzeciw andrzejkowej tradycji Muzeum w Hrubieszowie proponuje interesujące warsztaty poświęcone tej tematyce. W ostatnim tygodniu listopada w muzeum organizowane są spotkania obrzędowe popularyzujące tradycję wróżbiarską dla dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym są Andrzejki, jaka jest ich rola i przeznaczenie w kulturze duchowej regionu. Główną atrakcją programu jest wspólna zabawa we wróżby takie jak: lanie wosku, wróżenie z jabłka, z butów i inne.

Bardzo prosimy, aby każdy z uczestników zajęć zabrał ze sobą jabłko.

Zapraszamy do wzięcia udziału grupy zorganizowane w terminie 25-29 listopada 2013

Wstęp wolny

Rezerwacja telefoniczna: 84 696 27 83


Muzeum im. ks. Stanisława Staszica
3-go Maja 11
22-500 Hrubieszów

dodał: B.Bitner, dnia: 2013-11-19 08:44:03.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi