Skansen Wioska Gotów w Masłomęczu - budowa zbliża się do końca!
Wszystko wskazuje na to, że wraz z początkiem maja tego roku, będziemy mieli zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców regionu hrubieszowskiego, oraz osoby podróżujące przez nasze województwo, do odwiedzin skansenu - Wioski Gotów w Masłomęczu. Gmina Hrubieszów oraz Muzeum im. ks. St. Staszica zapraszają!


Prace nad skansenem Wioska Gotów w Masłomęczu trwają.

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że trwają prace przy budowie pierwszego i największego z obiektów zaplanowanych w ramach projektu pn. „Wioska Gotów w Masłomęczu” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Inwestycja realizowana jest przez Gminę Hrubieszów, która złożyła wniosek o dofinansowanie tego pomysłu, natomiast merytoryczną i organizacyjną opiekę nad inwestycją sprawują Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie oraz oczywiście gospodarze terenu czyli Masłomęckie Stowarzyszenie –Wioska Gotów.W chwili obecnej tzw. długi dom jest niemal gotowy, a kolejne obiekty są także na ukończeniu. Trudne warunki pogodowe nie pokrzyżowały planów. Niemal kompletna jest już chata tkaczki w centralnej części placu budowy. Ciekawa konstrukcja póziemiankowa zagłębiona jest w grunt na głębokość 2 m. W jej wnętrzu znajdzie się m.in. kompletny pionowy warsztat tkacki, na którym prezentowane będą dawne tkackie techniki.W sąsiedztwie powstaje już chata wojownika-kupca o konstrukcji zrębowej. Lada dzień położony zostanie dach. To tam prezentowana będzie dawna broń oraz przedmioty, które do masłomęckich Gotów trafiały jako importy z Imperium Rzymskiego lub ze Skandynawii.Wyraźnie widoczna jest już chata garncarza, której ściany wykonane są z plecionki obrzuconej gliną. Powstanie pracowania, w której wylepiane i wypalane będą naczynia wzorowane na znaleziskach archeologicznych z naszego regionu. Będą tam również prowadzone warsztaty z garncarstwa.Cały teren jest już ogrodzony płotem wyplatanym wikliną. Wybudowane obiekty połączone zostaną drewnianym traktem, a do wnętrza kompleksu prowadzić będą dwie bramy. Jedna od strony świetlicy, a druga – główna, znajdować się będzie w centralnym miejscu od strony południowej.Teren udostępniony będzie zwiedzającym późną wiosną. Już w maju zaplanowanych jest kilka wydarzeń, dla których scenerią będzie właśnie nowo wybudowany skansen.dodał: Muzeum, dnia: 2014-03-18 15:45:41.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi