Wszystko wskazuje na to, że wraz z początkiem maja tego roku, będziemy mieli zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców regionu hrubieszowskiego, oraz osoby podróżujące przez nasze województwo, do odwiedzin skansenu - Wioski Gotów w Masłomęczu. Gmina Hrubieszów oraz Muzeum im. ks. St. Staszica zapraszają!
Prace nad skansenem Wioska Gotów w Masłomęczu trwają.
Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że trwają prace przy budowie pierwszego i największego z obiektów zaplanowanych w ramach projektu pn. „Wioska Gotów w Masłomęczu” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Inwestycja realizowana jest przez Gminę Hrubieszów, która złożyła wniosek o dofinansowanie tego pomysłu, natomiast merytoryczną i organizacyjną opiekę nad inwestycją sprawują Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie oraz oczywiście gospodarze terenu czyli Masłomęckie Stowarzyszenie –Wioska Gotów.
W chwili obecnej tzw. długi dom jest niemal gotowy, a kolejne obiekty są także na ukończeniu. Trudne warunki pogodowe nie pokrzyżowały planów. Niemal kompletna jest już chata tkaczki w centralnej części placu budowy. Ciekawa konstrukcja póziemiankowa zagłębiona jest w grunt na głębokość 2 m. W jej wnętrzu znajdzie się m.in. kompletny pionowy warsztat tkacki, na którym prezentowane będą dawne tkackie techniki.
W sąsiedztwie powstaje już chata wojownika-kupca o konstrukcji zrębowej. Lada dzień położony zostanie dach. To tam prezentowana będzie dawna broń oraz przedmioty, które do masłomęckich Gotów trafiały jako importy z Imperium Rzymskiego lub ze Skandynawii.
Wyraźnie widoczna jest już chata garncarza, której ściany wykonane są z plecionki obrzuconej gliną. Powstanie pracowania, w której wylepiane i wypalane będą naczynia wzorowane na znaleziskach archeologicznych z naszego regionu. Będą tam również prowadzone warsztaty z garncarstwa.
Cały teren jest już ogrodzony płotem wyplatanym wikliną. Wybudowane obiekty połączone zostaną drewnianym traktem, a do wnętrza kompleksu prowadzić będą dwie bramy. Jedna od strony świetlicy, a druga – główna, znajdować się będzie w centralnym miejscu od strony południowej.
Teren udostępniony będzie zwiedzającym późną wiosną. Już w maju zaplanowanych jest kilka wydarzeń, dla których scenerią będzie właśnie nowo wybudowany skansen.