Otwarcie wystawy "Wojownik i Księżniczka. Archeologia - medycyna sądowa - sztuka." - 24 kwietnia 2015 r.
Czasowa wystawa archeologiczna "Wojownik i Księżniczka. Archeologia – medycyna sądowa – sztuka", została oficjalnie otwarta w Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie. Było to wyjątkowe wydarzenie, do którego przygotowania trwały wiele miesięcy. Wzięli w nim udział przede wszystkim uczestnicy interdyscyplinarnego projektu naukowo - wystawienniczego. Gośćmi honorowymi byli naukowcy z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz autor plastycznych rekonstrukcji pochówków - Mirosław Kuźma.


Na otwarciu ekspozycji nie zabrakło również, współpracujących z hrubieszowskim Muzeum, archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz muzealników z muzeów w regionie lubelskim.

W trakcie uroczystości, reprezentujący środowisko poznańskich naukowców dr hab. n. med. Czesław Żaba, odebrał z rąk Prezesa Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego Jerzego Krzyżewskiego, pamiątkowy medal wykonany w 2010 roku z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia TRH. Towarzystwo jest bowiem instytucją, z inicjatywy której w 1965 roku powstało hrubieszowskie Muzeum, które w tym roku obchodzi swój okrągły jubileusz.

Wystawa, wpisana w cykl uroczystości jubileuszowych, jest opowieścią o współczesnej archeologii - nowoczesnej nauce wykorzystującej dziedziny, takie jak informatyka, geomagnetyka, geomorfologia, inżynieria wirtualna oraz przede wszystkim medycyna sądowa. Można stanąć „twarzą w twarz” z wojownikiem sprzed 4 tys. lat. Przygotowany manekin, pod względem wieku, wzrostu, wagi i wyglądu twarzy, jest efektem pracy antropologów, medyków sądowych i plastyków. Równie interesujące będą plastyczne rekonstrukcje wybranych pochówków społeczności z wczesnej epoki brązu, określanej w archeologii kulturą strzyżowską, autorstwa plastyka, ilustratora i karykaturzysty Mirosława Kuźmy.

Wystawie towarzyszą dwa bogato ilustrowane katalogi, których wydawcą jest Muzeum w Hrubieszowie.Patronat honorowy nad wystawą sprawują JM Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Jacek Wysocki, JM Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. dr hab. Stanisław Michałowski oraz Starosta Hrubieszowski Józef Kuropatwa

Patronat medialny sprawują TVP Lublin, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza oraz portal Archeowieści.pl

Wystawę sponsoruje PGE Obrót S.A.


dodał: Muzeum, dnia: 2015-04-28 14:03:43.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi