Podsumowanie obchodów Jubileuszu 50-lecia Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie


Minęło pół wieku, o chwili, w której Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie sfinalizowało jeden ze swoich najważniejszych pomysłów.

Jesienią 1965 roku rozpoczyna się barwna historia hrubieszowskiego Muzeum.



Jubileuszowy rok 2015.

Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich wydarzeń 2015 roku, które wpisane zostały w cykl związany z obchodami 50-lecia Muzeum w Hrubieszowie i firmowane były okolicznościowym jubileuszowym logotypem.

Bliższe zapowiedzi wydarzeń związanych z obchodami Jubileuszu, pojawiły się już pod koniec ubiegłego roku. Oczywistym było, że tradycyjnie wydawany przez Powiat Hrubieszowski kalendarz w tym przypadku poświęcony musi być właśnie tej okoliczności, Tym sposobem, w wielu domach, urzędach i instytucjach, kolejne barwne strony kalendarza przez kolejne miesiące prezentowały, najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego Muzeum oraz przybliżały te eksponaty, z których hrubieszowska placówka może być szczególnie dumna.

O tym, że z okazji Jubileuszu hrubieszowskiego Muzeum, przygotowana będzie wyjątkowa interdyscyplinarna wystawa archeologiczna, mówiło się od dawna. W rzeczywistości projekt ten realizowany był od 2009 roku, a wspomniana ekspozycja, miała być jego uroczystym podsumowaniem. Wystawa „Wojownik i Księżniczka. Archeologia – medycyna sądowa – sztuka”, prezentowana w naszym muzeum od 25 kwietnia do 31 lipca 2015 roku, była efektem wielu miesięcy, a nawet lat, pracy liczącego ponad 20 osób, interdyscyplinarnego zespołu badaczy. Kierowane przez Annę Hyrchałę, z ramienia Działu archeologicznego hrubieszowskiego muzeum, badania archeologiczne na cmentarzysku kultury strzyżowskiej w Rogalinie, dały niezwykle interesujące wyniki. Natomiast współpraca z fantastycznym zespołem naukowców kierowanych przez dr n. biol. Dorotę Lorkiewicz-Muszyńską z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, pozwoliła uzyskać kapitalne informacje na temat dawnych mieszkańców regionu. Połączenie tych efektów z najnowszymi technikami inżynierii wirtualnej oraz z plastycznymi rekonstrukcjami pochówków autorstwa Mirosława Kuźmy, zyskało sławę ogólnopolską. Wystawa, której towarzyszy obszerny katalog, w 2016 roku odwiedzi jeszcze co najmniej trzy inne muzea.



Także cyklicznie organizowana już od kilku lat w połowie maja Noc Muzeów, w tym wyjątkowym przypadku, została wpisana w cykl wydarzeń jubileuszowych. Po raz pierwszy również, atrakcje związane z tą międzynarodową akcją, odbywały się jednocześnie w dwu miejscach – w siedzibie muzeum oraz na terenie Wioski Gotów w Masłomęczu.

Sztandarową imprezą plenerową organizowaną wspólnie przez Gminę Hrubieszów, Masłomęckie Stowarzyszenie „Wioska Gotów” oraz przez hrubieszowskie muzeum, jest oczywiście Biesiada archeologiczna w Masłomęczu. XII edycja tego wydarzenia, wpisana także w cykl jubileuszowy, miała miejsce 26 lipca 2015 roku i zgromadziła bardzo dużą liczbę odwiedzających.

Kulminacja obchodów jubileuszowych zaplanowana została na dzień 11 grudnia 2015 roku. Właśnie dziś podejmujemy próbę podsumowania ostatnich pięciu dekad. Z oczywistych względów nie jest to zadanie łatwe, a ośmielę się nawet stwierdzić, że niemal nierealne. Należy zauważyć, ale i pogodzić się z faktem, że uroczystość jubileuszowa, bez względu na to, z jak wielkim rozmachem byłaby przygotowana, tak naprawdę nie odda prawdziwej atmosfery, doświadczeń towarzyszących powoływaniu w 1965 roku i funkcjonowaniu przez 50 lat, hrubieszowskiego Muzeum. Także przygotowana okolicznościowa wystawa „Pół wieku Muzeum w Hrubieszowie”, choćby nawet obejmowała setki metrów kwadratowych powierzchni i dziesiątki gablot, będzie tylko subiektywnym wyborem zdjęć, dokumentów, eksponatów, czy wspomnień przelanych na papier.

50 lat działalności to nie tylko wystawy, badania naukowe czy publikacje. To przede wszystkim ludzie, których praca złożyła się na obecne postrzeganie tej niewielkiej przecież placówki muzealnej gdzieś na krańcach Unii Europejskiej. Część z nich niestety już na zawsze od nas odeszła, ale pamięć o nich zawsze pozostanie i na stałe wpisze się w karty historii muzeum w Hrubieszowie. Z wieloma byłymi już pracownikami, udaje nam się utrzymywać bliskie kontakty, towarzyskie ale i zawodowe. Im wszystkim z tego miejsca należą się słowa uznania i podziękowania. Każdy z osobna pozostawił po sobie mniejszą lub większą cegiełkę, z których zbudowane jest nasze muzeum.



dodał: Muzeum, dnia: 2015-12-02 14:03:47.

Informacje dla zwiedzających



Projekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowej



Projekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego Lubelszczyzny



Projekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiego



Projekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.



Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie



KIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria






(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi