zobacz zdjęcia >>

Rozstrzygnięcie konkursów archeologicznych


W dniach 10 i 11 marca 2009 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Wołajowicach przeprowadzono Konkurs Archeologiczny "Archeologia w Kotlinie Hrubieszowskiej", dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu hrubieszowskiego (10.03) oraz dla uczniów szkół podstawowych gminy Hrubieszów (11.03)


W konkursie dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu hrubieszowskiego udział wzięło 16 uczniów z 6 gimnazjów: w Moniatyczach, Werbkowicach, Sahryniu, Kozodawach, Mirczu, Kryłowie. Za organizację odpowiadał Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z/s w Wołajowicach oraz Muzeum im ks. St. Staszica w Hrubieszowie.


Po długim i zaciętym pojedynku udało się wyłonić zwycięzców. Jury przyznało:

I miejsce : Sebastianowi Baranowiczowi z Moniatycz

II miejsce: Amadeuszowi Raczyńskiemu z Moniatycz

III miejsce: Justynie Kulczyńskiej z Kozodaw

Wyróżnieni zostali:

Marcel Chodźko z Kryłowa i Adrian Dziug z Mircza

W konkursie dla szkół podstawowych gminy Hrubieszów wzięło udział 14 uczniów z 5 szkół: z Moniatycz, Mienian, Husynnego Kułakowic Trzecich i Stefankowic.


Czołowe miejsca zajęli:

I miejsce : Rafał Biber z SP w Stefankowicach

II miejsce: Małgorzata Bagińska z SP w Kułakowicach Trzecich

III miejsce: Jolanta Walczak z SP w Kułakowicach Trzecich

Wyróżnieni zostali:

Maja Balinowska z SP w Kułakowicach Trzecich
i Emil Kasperkiewicz z Moniatycz

W trakcie konkursu towarzyszyła nam część grupy odtwarzającej życie codzienne Gotów w Kotlinie Hrubieszowskiej, prezentując swoje stroje oraz wytwory dawnych rzemiosł.

Tegoroczna edycja konkursu miała szczególny, jubileuszowy charkter. W tym roku bowiem już dziesiąty raz z kolei zorganizowany został gminny konkurs archeologiczny. Z tej okazji wójt gminy Hrubieszów Jan Mołodecki odznaczył SP w Stefankowicach Brązowym Laurem Masłomęckim, w uznaniu dla zasług tej placówki oświatowej w krzewieniu i rozwijaniu wiedzy o pradziejach Kotliny Hrubieszowskiej. Na przestrzeni ostatnich 10 lat uczniowie z SP w Stefankowicach najczęściej zajmowali czołowe miejsca na podium, zbierając w ten sposób największą ilość punktów w "klasyfikacji generalnej" konkursu.


Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy w kolejnych edycjach konkursu!!!dodał: B.Bartecki, dnia: 2009-03-10 15:08:27.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi