Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za przypadkowe znalezienie zabytku archeologicznego!


W świetle toczącej się ostatnio dyskusji na temat przypadkowych odkryć zabytków archeologicznych, pragniemy z satysfakcją poinformować, że wniosek o przyznanie nagrody za znalezienie srebrnego naszyjnika podczas prac rolnych w gminie Werbkowice, złożony przez nasze Muzeum za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie został rozpatrzony pozytywnie.

Postawa, jaką wykazał się znalazca, p. Łukasz Długosz, jest godna pochwalenia. Wraz z kolegą, p. Grzegorzem Dańczukiem, nie tylko zgłosili odkrycie do Muzeum, ale także wskazali miejsce z którego ono pochodzi, a jednocześnie wyrazili gotowość pomocy w roli wolontariuszy, przy planowanych w przyszłości w tym miejscu badaniach sondażowych.Wyjątkowy pod względem wartości naukowej, materialnej oraz ekspozycyjnej zabytek trafił do zbiorów Muzeum w Hrubieszowie latem 2016 roku. Jest to jedyny taki naszyjnik odkryty w Polsce. Doskonale zachowany, pochodzący z V-VI wieku n.e. wykonany został ze srebra wysokiej próby. Identyczne naszyjniki używane były przez plemiona Bałtów na terenie dzisiejszej Litwy, Łotwy i Estonii. Pojedyncze egzemplarze znane są także z obszarów Rosji.

Wspomniany zabytek za kilka dni będzie można obejrzeć na wystawie archeologicznej w Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie.dodał: Muzeum, dnia: 2017-12-06 09:00:18.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi