PICASSO w Hrubieszowie


UWAGA, UWAGA, UWAGA !!!

PICASSO w Hrubieszowie

Trzymaliśmy to w tajemnicy do ostatniej niemal chwili. O pomyśle zorganizowania tej wystawy w hrubieszowskim Muzeum wiedziało zaledwie kilka osób.

Przyszedł najwyższy czas, by o tym powiedzieć!

Wieczorem 19 maja 2018 roku, w ramach Nocy Muzeów, dokonamy uroczystego otwarcia niewielkiej wystawy, wielkiego artysty. Po raz pierwszy i być może po raz ostatni Picasso zagości w Hrubieszowie.

Skąd w ogóle pomysł, by taka wystawa pojawiła się u nas...?


Otóż... 25 sierpnia 1948 r. do Polski przybył Pablo Picasso, jeden z najbardziej znanych twórców w dziejach historii sztuki. Dla liczącego wówczas niespełna 70 lat artysty była to pierwsza w życiu podróż samolotem i jedyna wizyta w naszym kraju. Pobyt zaplanowany początkowo na trzy dni przedłużył się do dwóch tygodni.

W tym roku upłynie 70 lat od pamiętnej wizyty wielkiego artysty w naszym kraju.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie szczęśliwym zbiegiem okoliczności zaprezentuje zatem między innymi tę część twórczości Picassa, która powstała bezpośrednio pod wpływem jego pobytu w Polsce. A ów szczęśliwy zbieg okoliczności polega na tym, że nawiązał z nami kontakt kolekcjoner (który zastrzegł, że pragnie zachować anonimowość) i zaoferował, że może wypożyczyć swój zbiór prac Pabla Picassa. Jak się okazało, kolekcjoner ten jest dobrym znajomym prof. Andrzeja Kokowskiego, archeologa oraz miłośnika sztuki, z którym współpracował od lat i którego osiągnięcia naukowe śledził z zapałem...

Więcej szczegółów w najbliższych dniach...

dodał: Muzeum, dnia: 2018-05-07 13:47:35.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi