Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał muzeum środki finansowe na przeprowadzenie konserwacji nieprezentowanych dotąd obrazów Pawła Gajewskiego.


Niezwykle miło nam poinformować, że na opublikowanych niedawno listach zadań wytypowanych do dofinansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, złożony przez nasze Muzeum wniosek został rozpatrzony pozytywnie!

Niespełna rok temu poinformowaliśmy Państwa o tym, że do zbiorów muzeum trafiła pokaźna ilość obrazów, rysunków, szkiców oraz dokumentów i fotografii, przekazanych przez Wandę Zarembę i Antoniego Gajewskiego, którzy są rodzeństwem i wnukami Pawła Gajewskiego.

W skład darowizny weszło między innymi aż dziewięć obrazów olejnych malarza, które w większości powstały w okresie międzywojennym. Ze względu na zły stan zachowania, pomimo, że dotychczasowi właściciele dbali o bezpieczne przechowywanie, dzieła wymagają konserwacji, bez której nie mogą być eksponowane. Ponieważ bardzo zależy nam na powiększaniu prezentowanej w muzeum od lat „Galerii twórczości Pawła Gajewskiego”, wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie konserwacji. Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy dotację w wysokości 20.000 zł na realizację zadania pod nazwą „Konserwacja dzieł sztuki Pawła Gajewskiego w celu opracowania, prezentacji i podniesienia standardów przechowywania”, w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”.Już pod koniec tego roku będziemy mogli zatem zaprezentować Państwu nieznane i nieprezentowane dotychczas obrazy Pawła Gajewskiego, wśród których znajdują się dwa autoportrety, portrety członków rodziny, martwe natury, pejzaż i scena symboliczna. Nasza radość jest tym większa, że dzieła przejdą gruntowną konserwację i odzyskają swój dawny wygląd, co podniesie ich wartość artystyczną i estetyczną.

Osobą odpowiedzialną za napisanie wniosku i realizację zadania jest Dorota Grzymała – kustosz działu sztuki Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

O kolejnych etapach realizacji zadania będziemy informowali na bieżąco.dodał: Muzeum, dnia: 2018-05-29 12:09:26.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi