Czas idylli - wystawa czasowa twórczości Zofii Grażyny Sammaro-Mosiądz




Już niebawem będziemy mieli przyjemność zaprezentować Państwu twórczość malarki związanej z Hrubieszowem, choć od kilku dekad mieszkającej w Paryżu. Poprzednia wystawa Zofii Grażyny Sammaro-Mosiądz w rodzinnym mieście odbyła się w 1998 r. Na obecnej zatytułowanej „Czas idylli” ukazane będą akwarele, obrazy olejne, rysunki oraz obrazy malowane na jedwabiach. Będzie można podziwiać martwe natury, portrety oraz fantazyjne sceny.

Wydarzenie to wpisane zostało w cykl obchodów 590-lecia Powiatu Hrubieszowskiego i zostało objęte honorowym patronatem Starosty Hrubieszowskiego – Maryli Symczuk.


Zofia Grażyna Sammaro-Mosiądz urodziła się w Lublinie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Hrubieszowie, gdzie w 1969 r. ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. W latach 1969 – 1974 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując dyplom z zakresu malarstwa i grafiki. Od 1974 do 1976 r. pracowała na stanowisku asystenta w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. W 1977 r. wyjechała do Francji i zamieszkała w Paryżu, gdzie podjęła studia artystyczne w tamtejszej Ecole des Beaux-Arts. Wieloletnia nauczycielka rysunku w szkole François Villon w Enghien-les-Bains, od 1994 r. prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku akademickiego w Paryżu.

Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i grafikę. Tematyka Jej twórczości to głównie kobiety oraz martwa natura. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i na świecie, jest zdobywczynią prestiżowych nagród i wyróżnień.

Obrazy Zofii Grażyny Sammaro-Mosiądz znajdują się na ekspozycji stałej Musée d’art. Moderne de la Ville de Paris oraz w kolekcjach prywatnych, między innymi w zbiorach rodzin królewskich Norwegii oraz Arabii Saudyjskiej.



dodał: Muzeum, dnia: 2019-07-08 11:29:08.

Informacje dla zwiedzających



Projekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowej



Projekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego Lubelszczyzny



Projekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiego



Projekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.



Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie



KIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria






(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi