Andrzejkowe warsztaty dla dzieci i młodzieży – 7 edycja!


Wychodząc naprzeciw andrzejkowej tradycji Muzeum w Hrubieszowie proponuje interesujące warsztaty poświęcone tej tematyce. W drugiej połowie listopada w muzeum organizowane będą już po raz siódmy spotkania obrzędowe popularyzujące tradycję wróżbiarską dla dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym są tradycyjne Andrzejki, jaka jest ich rola i przeznaczenie w kulturze duchowej regionu. Główną atrakcją programu jest wspólna zabawa we wróżby takie jak: zaglądanie pod kubeczki, losowanie przyszłego męża i inne. Wszystko z przymrużeniem oka, acz z szacunkiem dla tradycji i wierzeń przodków.Późną jesienią, gdy prace w polu dobiegły już końca, nastawał czas wieczornych spotkań, podczas których gospodynie darły pierze, przędły wełnę, a mężczyźni wyplatali kosze, czy naprawiali drobne sprzęty. W ich trakcie snuto także opowieści o świętych, tajemniczych miejscach, czy magicznych stworzeniach. Wierzono też, że właśnie w listopadowe wieczory granica między tym co realne, a światem nadprzyrodzonym jest szczególnie cienka. Dlatego też czas ten miał być najbardziej dogodny, by poznać swoją przyszłość dzięki wielu wróżbom. Zgodnie z tradycją chłopcy gromadzili się w celu sporządzania wróżb małżeńskich w wigilię św. Katarzyny, a dziewczęta w wigilię św. Andrzeja. Jednak z czasem zapominano o „Katarzynkach”, a obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako tradycyjne „Andrzejki”.

Andrzejkowego dnia, zgodnie z tradycją, Św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pannom i za sprawą znaków-wróżb podpowiada, kiedy wyjdą za mąż, kim będzie przyszły wybranek oraz jak go znaleźć. W wigilię św. Andrzeja panny wkładały kartki z imionami kawalerów pod poduszkę. Dziewczęta cały dzień pościły i modliły się do św. Andrzeja, aby przyśnił się wymarzony wybranek na męża – piękny, mądry, dobry i bogaty. Aby uchronić się przed sennymi koszmarami, połykały trzy ząbki czosnku. Dawniej wróżby Andrzejkowe były traktowane niczym wyrocznia i podchodzono do nich bardzo poważnie. Do tego stopnia, że każde proroctwo-wróżba było odprawiane indywidualnie. Nie wolno było jej zdradzić z obawy, że może się nie spełnić. Obecnie wróżby są formą zbiorowej zabawy i nie przywiązujemy już do nich tak wielkiej wagi.

Zapraszamy do wzięcia udziału grupy zorganizowane w terminie 18-30 listopada 2019 roku.

Wstęp: 3 zł od uczestnika spotkania.
Rezerwacja telefoniczna: 84 696 27 83
Osoba prowadząca: p. Beata Bitner

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie
3-go Maja 11, 22-500 Hrubieszów

dodał: B.Bitner, dnia: 2019-11-04 12:25:30.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi