Odeszła wieloletnia Dyrektor Muzeum w Hrubieszowie - p. Helena Bojarczuk.


Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Heleny Bojarczuk - wieloletniej dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

W ponad 50-letniej historii naszej placówki przez 36 lat, to właśnie Ona stała na czele hrubieszowskiego muzealnictwa, funkcję tę pełniła bowiem od 1969 do 2005 roku. Pracę rozpoczęła jako młoda absolwentka studiów w równie przecież młodym muzeum, zatem musiała czuć ciężar odpowiedzialności, jaka na Niej spoczęła. To Jej wytężonej pracy zawdzięczamy wyznaczenie kierunku rozwoju przez pierwsze, najważniejsze lata funkcjonowania muzeum. Wzięła na siebie trud organizowania wszystkiego niemal od podstaw w trudnym przecież okresie przeprowadzek i remontów, w którym muzeum poszukiwało godnego miejsca w Hrubieszowie dla swoich wystaw i pracowni. Szybko dała się poznać jako energiczna organizatorka, pasjonatka swojej pracy, kierująca się dobrem miasta, regionu i instytucji, której stała się wizytówką. Zapewne również dlatego szybko powiększał się krąg ważnych znajomości, dzięki którym muzeum mogło wciąż się rozwijać i pozyskiwać do swoich zbiorów cenne eksponaty.


Helena Bojarczuk dała się poznać także jako osoba z charakterem, gotowa do polemiki i jasnego wyrażania swojej opinii. Jej zawodowy upór i zaangażowanie, przełożyły się na obecny wygląd naszego Muzeum, ale także sposób postrzegania regionu.

Nie sposób wymienić wszystkich Jej zasług. Nie sposób zliczyć opowieści, którymi chętnie się dzieliła. Żartobliwie, ale i z należytym szacunkiem, traktowaliśmy Ją jako encyklopedię wiedzy o mieście i regionie, ale także przede wszystkim wiedzy o ludziach związanych z Ziemią Hrubieszowską.

Była muzealnikiem z powołania, wspaniałą mówczynią, przyjaciółką artystów oraz przedstawicieli świata nauki i kultury, aktywną regionalistką. Nawet po przejściu na emeryturę utrzymywała stałe kontakty ze środowiskiem muzealniczym w kraju, dzięki czemu wciąż była ambasadorem Ziemi Hrubieszowskiej. Wszelkie nasze nowości wydawnicze, dzięki Niej trafiały do najróżniejszych zakątków kraju.

Dlatego oczywistym dla nas było, że ustanowiona w jubileuszowym 2015 roku, nagroda honorowa – medalion 50-lecia Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, przyznawana osobom i instytucjom szczególnie ważnym dla rozwoju muzealnictwa w regionie, musi trafić właśnie do Heleny Bojarczuk.

Zawsze służyła nam, młodszym muzealnikom, wsparciem i dobrą radą, traktując z szacunkiem i zrozumieniem. Regularnie nas odwiedzała, dzwoniła, zawsze pytając o to co planujemy, bo z tym co się aktualnie działo zawsze była na bieżąco.

Choć Helena Bojarczuk poświęciła naszemu Muzeum niemal równo połowę swojego życia, to w ostatnim czasie znana była z cyklu starannie przygotowanych i ze swadą wygłaszanych audycji radiowych na antenie Radia Staszic. Opisywała w nich ważne wydarzenia, upamiętniała rocznice, przybliżała życiorysy ciekawych postaci.

Bardzo troszczyła się o pamięć o zmarłych nauczycielach i wychowankach ukochanego liceum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, którego była absolwentką. Zawsze brała udział w zjazdach absolwentów, bardzo zaangażowała się podczas obchodów stulecia alma mater. Zasiadała w zarządzie Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, którego członkinią pozostała do końca.

Pozostajemy w nadziei, że jesteśmy godnymi następcami i swoją dalszą pracą uczcimy pamięć…

W imieniu nie tylko hrubieszowskich muzealników, Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Niech odpoczywa w pokoju.dodał: Muzeum, dnia: 2019-12-11 14:41:12.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi