Pierwszy rok projektu „Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie” za nami.
Muzeum z przyjemnością informuje, że pod koniec grudnia 2019 r. zakończyły się prace konserwatorskie przy 33 dokumentach, realizowane w ramach pierwszej części zadania „Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie”, dofinansowanego ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przeprowadzone prace konserwatorskie znacząco podniosły stan zachowania obiektów, które zostały poddane między innymi dezynfekcji, oczyszczeniu (recto-verso) metodami mechanicznymi, zabezpieczono również warstwę rękopiśmienną oraz maszynową. Poszczególne karty poddano strukturalnemu wzmocnieniu, a także sklejono rozdarcia i uzupełniono ubytki papieru. Został również wykonany futerał konserwatorski do dalszego prawidłowego przechowywania obiektów.

W styczniu 2020 r., w ramach realizacji drugiej części zadania do konserwacji trafiło pozostałe 50 dokumentów, są to plany infrastruktury drogowej, wykorzystywane na potrzeby akcji dywersyjnych organizowanych na terenie powiatu hrubieszowskiego i plan części zabudowy miasta Hrubieszowa.

Po zakończeniu prac konserwatorskich przy wszystkich obiektach, zespół Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie zostanie zaprezentowany na wystawie czasowej w salach muzeum.
dodał: J. Wojtiuk, dnia: 2020-01-28 11:07:53.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi