zobacz zdjęcia >>

Sługa Boży - ksiądz Jerzy Popiełuszko


15 kwietnia 2009 r. w salach Muzeum odbyło się spotkanie poświęcone pamięci księdza Jerzego Popiełuszki. W ramach pierwszej części spotkania odbył się wykład otwarty wygłoszony przez Pana Marcina Dąbrowskiego, historyka z Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział Lublin.

.

Pracownik IPN-u, który już poraz kolejny gościł w hrubieszowskim muzeum, w swoim wystąpieniu przybliżył zgromadzonym postać księdza Jerzego poprzez pryzmat jego życia, działalności i ludzi, którzy go otaczali i przebywali z nim na co dzień.
Druga część spotkania polegała na projekcji filmu dokumentalnego pt. "Zwycięzcy nie umierają. Opowieść o Księdzu Jerzym", poświeconego duszpasterskiej działalności zamordowanego kapłana. W prezentowanym dokumencie przedstawiono działania ówczesnych władz dążących do oczerniania i umniejszania roli Kościoła i jego autorytetów. Dodatkowo, zawarto w filmie opowiadania i wspomnienia osób z najbliższego otoczenia księdza Jerzego ukazując ten sposób wielką rolę jaką odegrał w kształtowaniu postaw patriotycznych w oparciu o treści religijne. Poruszono również kwestię dążenia Polaków do uznania księdza Jerzego Popiełuszki za błogosławionego.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie hrubieszowskich szkół: Zespołu Szkół nr 2, Zespołu Szkół nr 4, Gimnazjum nr 3 i Zespołu Szkół nr 3, wraz z opiekunami.dodał: Dorota Grzymała, dnia: 2009-04-15 15:32:06.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi