Od 6 maja w sali wystaw czasowych Muzeum im. ks. St. Staszica można oglądać ekspozycję "Franciszek Kostrzewski – sceny rodzajowe".
Ten znakomity XIX-wieczny artysta malarz, ilustrator, rysownik satyryczny, karykaturzysta i pejzażysta przyczynił się do powstania pierwszej na gruncie warszawskim cyganerii artystycznej. Wraz z grupą przyjaciół z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych prowadził studia plenerowe na terenie całej Polski utrwalając nie tylko krajobrazy i architekturę, ale również typy strojów ludowych, obrzędy i życie codzienne. Tego rodzaju aktywność twórcza przyczyniła się do rozwinięcia tematyki rodzajowej w sztuce polskiej.
Kostrzewski współpracował z większością czasopism i wydawnictw warszawskich zamieszczając na ich łamach reprodukcje swoich prac. Wystawa w hrubieszowskim Muzeum ukazuje właśnie ten aspekt jego twórczości. Można tu zobaczyć ryciny z pogranicza rysunku dokumentalnego, na których artysta zawarł szereg komentarzy stylistycznych odnoszących się do życia w Polsce. Z właściwą sobie bystrością i wnikliwością obserwatorską oraz ironią Kostrzewski komentuje sytuację społeczno – polityczną. Pozwalając sobie na dwuznaczności i niedomówienia bawi żartem, ale jednocześnie wplata pełną szczerej goryczy krytykę obyczajowości wytykając ludziom ich zachowania a władzom błędy w polityce socjalnej i gospodarce.