zobacz zdjęcia >>

Goci deszczu się nie boją...


Nie zważając na nienajlepszą aurę, Drużyna Gocka nie odstąpiła od planowanego od dawna zamiaru podbicia Kotliny Hrubieszowskiej. 25 lipca licząca niemal 30 osób kolumna Gotów, prowadzona przez oddział wojowników wtargnęła do Masłomęcza. Pomimo starań i gróźb nie udało się zająć krainy metodą pokojową.


Rozstrzygnięcie sporu przyniosła dopiero bitwa. Dawni gospodarze tych ziem, wzięci do niewoli, zgodzili się przejść pod zwierzchnictwo nowego przywódcy o imieniu Wicheryk. Nie obeszło się oczywiście bez prób buntu przeciwko nowemu władcy, ale wszelkie próby nielojalności były tłumione siłą. Niestety jeden z atakujących poniósł śmierć w boju, więc gocka społeczność zgodnie ze swoim zwyczajem złożyła go do grobu wraz ze stosownym wyposażeniem w postaci naczyń glinianych i innych przedmiotów. By uczta z okazji zajęcia nowych ziem mogła się udać, przygotowano i wypalono specjalną serię naczyń glinianych.

Zwiedzający Gocką Wioskę mieli okazję zapoznać się z życiem codziennym w Kotlinie Hrubieszowskiej w II-IV wieku naszej ery. Prezentowane były różne rzemiosła oraz gotowe towary eksponowane na stale okupowanym gockim targu. Najmłodsze pokolenie brało udział w zawodach i konkursach sprawnościowych, jak rzut oszczepem czy walka na drewniane miecze i prawdziwe tarcze. Przeprowadzono również konkurencje archeologiczne jak składanie szkieletu człowieka na czas, czy prace wykopaliskowe w obrębie tajemniczego kamiennego kręgu.

Już wkrótce, jeżeli gockie bóstwa na to pozwolą, społeczność z Masłomęcza wyruszy, by zdobywać także inne krainy na południu i zachodzie Starego Kontynentu.dodał: B.Bartecki, dnia: 2009-07-26 14:06:28.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi