Skarby Troi nie ominą Hrubieszowa...


W grudniu ubiegłego roku oficjalnie ogłoszono zamiar sprowadzenia do Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie unikatowej wystawy „Troja. Sen Henryka Schliemanna”. Ekspozycja przygotowywana wspólnie z berlińskim Museum für Vor- und Frühgeschichte, Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie oraz Instytutem Archeologii UMCS w Lublinie miała się zjawić w naszym mieście w wakacje, bądź jesienią tego roku.

Niestety w wyniku trwającego kryzysu, który nie ominął również berlińskiego muzeum całe przedsięwzięcie przesuwało się w czasie, a podanie oficjalnej daty otwarcia było niemożliwe. Wiele miesięcy oczekiwań oraz wiele tygodni negocjacji prowadzonych przez prof. Andrzeja Kokowskiego przyniosły upragniony efekt.

W trakcie VI Biesiady Archeologicznej, która odbyła się 25 lipca, tradycyjnie na terenie Wioski Gotów w Masłomęczu, prof. Kokowski złożył na ręce dyrektor hrubieszowskiego muzeum, kontrakt na udostępnienie wystawy przez berlińskiego partnera z dniem 1 marca 2010 roku. Tym samym rozpoczyna się niezwykle trudny czas przygotowań, zarówno dla wszystkich organizatorów ekspozycji, ale także dla władz samorządowych, czy wojewódzkich. Taka szansa na promocję regionu musi być bezwzględnie wykorzystana.

W tym miejscu wypada przeprosić wszystkich, którzy nastawiali się na obejrzenie wystawy jeszcze w tym roku, a równocześnie zaprosić do hrubieszowskiego muzeum wiosną przyszłego. Wystawa będzie prezentowana co najmniej przez 3 miesiące, a możliwe nawet, że zagości na Lubelszczyźnie przez pół roku.dodał: B.Bartecki, dnia: 2009-07-26 14:14:34.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi