Goci zdobywają Południe...


Za kilka dni goccy wojowicy staną do walki z legionami rzymskimi !

W dniach 18-20 września 2009 roku mieszkańcy Wioski Gotów w Masłomęczu, jako jedyna grupa z Polski, wezmą udział w II Międzynarodowym Festiwalu Kultury Antycznej organizowanym w Swisztow nad Dunajem w Bułgarii. Pod okiem archeologów z hrubieszowskiego Muzeum, przygotowania do tej największej w historii gockiej drużyny wyprawy trwają już od wielu tygodni.


Goccy wojownicy z Masłomęcza staną tam bowiem w jednym szeregu z wojownikami germańskimi z sąsiednich plemion i wspólnie wezmą udział w rekonstrukcji bitwy z legionami rzymskimi z całej Europy. Zapowiada się wobec tego wielkie, ale i niebezpieczne widowisko, które w ubiegłym roku przyciągnęło do Swisztow niemal 30 tysięcy oglądających. Odbędzie się również uroczysta parada ulicami miasta wszystkich uczestników tego festiwalu. Przez cały okres trwania imprezy, Goci, podobnie jak inne grupy rekonstruujące okres istnienia imperium rzymskiego, mieszkać będą w historycznym obozie, spać w płóciennych namiotach i stołować się wokół jednego wspólnego paleniska. Zaprezentujemy wszelkie zdobyte już przez nas umiejętności i wytwory dawnych rzemiosł. W planie pokazów przewidziany jest również wielogodzinny proces wypalania ceramiki, pokazy walk i gockich zwyczajów pogrzebowych.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu są właśnie „Goci”, wobec czego strona bułgarska na wieść o istnieniu w Polsce grupy odtwarzającej tą właśnie kulturę, nie wyobrażała sobie imprezy bez naszego udziału, deklarując przy tym pokrycie kosztów noclegów, wyżywienia itp. Jako miasto, region i muzeum zyskaliśmy dzięki temu partnera, z którym być może w przyszłości zorganizujemy podobne przedsięwzięcie w naszym regionie.


Wyjazd do Bułgarii jest efektem jednego ze wskaźników rezultatu osiągniętych w wyniku realizacji projektu "Witajcie w Gotanii - projekt budowy i promocji ponadlokalnej marki regionu hrubieszowsko-tomaszowsko-zamojskiego". Miasto Svishtow to jeden z intencjonariuszy, z którym Burmistrz Miasta, jako Lider projektu podpisał list intencyjny o współpracy. Na zaproszenie Burmistrza Miasta Shvistov skierowane do Burmistrza Hrubieszowa, Goci z Masłomęcza wraz z przedstawicielami samorządów uczestniczących w projekcie "Witajcie w Gotanii - .." będą mogli wziąć udział w festiwalu i nawiązać współpracę z nowo pozyskanym partnerem w Bułgarii.dodał: B.Bartecki, dnia: 2009-09-08 11:34:12.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi