Uroczyste otwarcie wystawy...


Pierwsze oficjalnie podane do wiadomości informacje na temat zamiaru sprowadzenia do Muzeum w Hrubieszowie kolekcji zabytków Henryka Schliemanna podane zostały w grudniu 2008 roku. Od chwili tej minęło kilkanaście miesięcy. Zapraszamy do zapoznania się z efektami wielu miesięcy ciężkiej pracy.




Stało się ! 1 marca 2010 roku w Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie spełnił się trojański sen Henryka Schliemanna. Późnym popołudniem oficjalnie zaproszono pierwszych gości do zapoznania się z wyjątkową kolekcją zabytków odkrytych w mitycznej Troi przez niemieckiego archeologa-amatora, który niemal całe swoje życie podporządkował jednemu celowi - udowodnić że Troja z twórczości Homera naprawdę istniała!

Z uwagi na szczególny charakter wystawy ‘Troja-Sen Henryka Schliemanna’ organizatorzy zdecydowali się zwołać konferencję prasową na trzy godziny przed oficjalnym otwarciem trojańskiej ekspozycji. Za konferencyjnym stołem zasiedli: kurator wystawy dr Alix Hänsel z Muzeum w Berlinie, Starosta Hrubieszowski Józef Kuropatwa, Dyrektor Muzeum w Hrubieszowie Pani Barbara Wlizło, dyrektor Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie prof. dr hab. Andrzej Kokowski, wójt Gminy Hrubieszów Jan Mołodecki, oraz kuratorzy wystawy z Działu Archeologicznego hrubieszowskiego Muzeum - Anna Hyrchała i Bartłomiej Bartecki. Wśród licznie zebranych przedstawicieli mediów znaleźli się m.in. dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej, Telewizji Polsat, TVP Lublin, Radia Lublin, Gazety Wyborczej i innych redakcji gazet regionalnych (Dziennik Wschodni, Tygodnik Zamojski, Kurier Lubelski). Konferencja prasowa trwała niemal godzinę, po czym sale wystawiennicze zostały udostępnione prasie. Była to jedyna okazja, by wykonać zdjęcia zabytków trojańskich. Regulamin nie pozwala bowiem na fotografowanie eksponatów przy innych okolicznościach.

Gościem honorowym, zarówno konferencji prasowej jak również całego uroczystego otwarcia, była wspomniana dr Alix Hänsel, dyrektor do spraw Naukowych Muzeum Prahistorii i Archeologii Wczesnohistorycznej w Berlinie. To właśnie dzięki jej decyzji sprowadzenie kolekcji Schliemanna do Hrubieszowa stało się możliwe. W trakcie spotkania z dziennikarzami wyjaśniono jak wyglądał cały proces przygotowań do tego przedsięwzięcia, zarówno pod kątem, naukowym, logistycznym, jak i organizacyjnym. Opis polsko-niemieckiego projektu podniesienia rangi hrubieszowskiego Muzeum, zaprezentował prof. Andrzej Kokowski, mentor i pomysłodawca wystawy oraz największy popularyzator lubelskiej archeologii. Na konferencji, wśród słów uznania dla hrubieszowskiej aranżacji kolekcji, niemiecka kurator zaskoczyła obecnych ogłoszeniem informacji o możliwości przedłużenia pobytu bezcennych zabytków w Hrubieszowie o dodatkowe 3 miesiące. Tym sposobem wystawa gościłaby w naszym regionie aż do połowy sierpnia br. Rozmowy już trwają.

W uroczystym otwarciu udział wzięło wielu znamienitych gości ze świata nauki, kultury i polityki. Szczególnie ważnym akcentem było odznaczenie Pani dr Alix Hänsel, Laurem Masłomęckim. Nagroda ta przyznawana jest osobom, które swoją działalnością promują Ziemię Hrubieszowską. Jej laureatami w ubiegłych latach byli m.in. prof. Jorgen Ilkaer, Pani Zofia Mazurowa, były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski oraz prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejne odznaczenie przygotowane dla Pani dr Hänsel - Medalion Stanisława Staszica - w imieniu Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego wręczył prezes Jerzy Krzyżewski, „za to, że zaufała nam powierzając Muzeum im ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie jeden z największych skarbów europejskiego dziedzictwa kulturowego – kolekcję z wykopalisk Henryka Schliemanna“

Pierwszymi oficjalnymi zwiedzającymi po uroczystym otwarciu wystawy trojańskiej byli dr Hänsel i prof. Kokowski. Chwilę później pozostali goście również mieli okazję stanąć naprzeciw imponujących pancernych gablot, w których prezentowane są obecnie wyjątkowe zabytki trojańskie z bezcennej kolekcji Henryka Schliemanna.

Wystawa "Troja-Sen Henryka Schliemanna" to zbiór ponad 500 zabytków pochodzących przede wszystkim z Museum für Vor- und Frühgeschichte w Berlinie, ale również z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Instytutu Sztuki PAN.

Trzon ekspozycji stanowi kolekcja oryginalnych zabytków ze zbiorów Henryka Schliemanna - niemieckiego archeologa-amatora. W drugiej połowie XIX wieku prowadził on wieloletnie badania wykopaliskowe w pobliżu wsi Hissarlik w północno-zachodniej Turcji, w miejscu utożsamianym obecnie z Troją, opisywaną w dziełach Homera. Są to wyjątkowe pod względem form i ornamentów naczynia gliniane, kamienne bóstwa oraz przedmioty życia codziennego ukazujące rzemiosła oraz prezentujące sferę religijną mieszkańców Troi. Główną atrakcję stanowią jednak niezwykłe kopie biżuterii i naczyń ze „Skarbu Priama”, wykonane z pozłacanego srebra. Oryginały, wywiezione z Berlina w 1945 r. przez armię radziecką, przez 40 lat uważane były za zaginione. Dopiero w 1994 r. zostały wystawione w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych im. Aleksandra Puszkina w Moskwie. Od tego czasu trwa spór pomiędzy Rosją, Niemcami, Turcja i Grecją o prawo do własności skarbu – nazywany drugą wojną trojańską – a sam skarb nadal pozostaje w Rosji.



dodał: B.Bartecki, dnia: 2010-03-07 20:43:14.

Informacje dla zwiedzających



Projekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowej



Projekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego Lubelszczyzny



Projekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiego



Projekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.



Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie



KIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria






(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi