50-lecie TRH - wystawa czasowa


Wystawa 50-lecie Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego została zorganizowana w związku z przypadającym na ten rok jubileuszem Towarzystwa, które od początku swojego istnienia za dewizę przyjęło słowa „ocalić od zapomnienia”.


Istotą działań Towarzystwa jest troska o zachowanie w małej ojczyźnie wartości i tradycji budowanych przez kolejne pokolenia, budzenie szacunku dla dziedzictwa kultury lokalnej, pielęgnowanie go i wzmacnianie tożsamości kulturowej. W sferze działań Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego znajduje się między innymi chronienie zabytków, wydawanie książek o regionie, czasopisma „Biuletyn TRH”, pełnienie roli stacji badawczej i popularyzowanie wiedzy o regionie poprzez organizowanie sesji naukowych, konferencji, spotkań, promocji książek.

Te wszystkie działania staraliśmy się ukazać poprzez zorganizowanie wystawy jubileuszowej, na której znalazły się materiały dokumentujące i świadczące o działalności Towarzystwa na przestrzeni półwiecza. Zgromadzone materiały ze względu na swoją różnorodność możemy podzielić na dokumentujące działalność Towarzystwa (plakaty, zdjęcia, zaproszenia, dyplomy), eksponaty numizmatyczne (medale i medaliony wydawane przez Towarzystwo, a także medale i odznaczenia, którymi Towarzystwo zostało uhonorowane za swoją działalność), dzieła sztuki (obrazy z plenerów malarskich organizowanych przez Towarzystwo), a także książki które ukazały się w ramach Biblioteki TRH.

Wystawa została przygotowana z materiałów pochodzących ze zbiorów Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego i prywatnych zbiorów Pana Jerzego Leopolda Krzyżewskiego prezesa Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego.dodał: J.Wojtiuk, dnia: 2010-10-18 17:32:00.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi