Srebrny koń - otwarcie już wkrótce!Hełm z inskrypcją w piśmie klinowym, miecze, sztylety i topory z brązu z przed tysięcy lat, antyczne lustra wykonywane przez greckich rzemieślników nad Morzem Czarnym, ogromne ilości biżuterii, misternie wykonywane ze srebra pojemniki na amulety, elementy uprzęży końskiej koczowniczych plemion „Wschodu” - te i wiele innych wyjątkowych zabytków znajduje się już w gablotach muzealnych hrubieszowskiego Muzeum.


Eksponaty nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce już wkrótce zaprezentowane zostaną szerokiej publiczności. Wspólnie z niemieckimi partnerami przygotowano część wystawy „Srebrny koń – archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem”. Końcowe prace przeprowadzone zostaną w najbliższych dniach, by tuż po świętach Wielkanocnych ekspozycję udostępnić zwiedzającym.

Tematyka, choć z pozoru odległa, w rzeczywistości dotyka nas bezpośrednio. Na dalekim Krymie, o którym również mowa na wystawie, zamieszkiwali przecież Goci, wywodzący się z tego samego źródła co społeczności żyjące w Kotlinie Hrubieszowskiej. Dzieła rzemieślników epoki brązu z terenów mitycznego Kaukazu budzą uzasadniony podziw. Mało znane postacie polskich badaczy i kolekcjonerów – Godfryda Ossowskiego czy Józefa Choynowskiego, zasługują bez wątpienia, by przybliżyć ich sylwetki w odniesieniu do wyjątkowych zabytków archeologicznych, które pozyskali. Najnowsza wystawa to również opowieść o koczowniczych plemionach, ich wyjątkowej kulturze i obyczajach.

Zapraszamy serdecznie.

Informacje dla zwiedzających na naszej stronie w zakładce "Srebrny koń".
Wszystkich odwiedzających Muzeum w Hrubieszowie prosimy uprzejmie o zachowanie biletów, gdyż mogą się one w przyszłości jeszcze przydać...dodał: B.Bartecki, dnia: 2011-04-14 20:17:31.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowejProjekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego LubelszczyznyProjekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiegoProjekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w HrubieszowieKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi